Otwarty Ogród Społeczny

Pracowita sobota w OOS!

Ach!!! To była naprawdę pracowita sobota!!!! Pełno energii i zapału w naszym Otwartym Ogrodzie Społecznym. Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Radni, Mieszkańcy we wspólnej sprawie !!! Brawo My!!! ?????????☘??????

Jesień 2020

To był pracowity czas w naszym Otwartym Ogrodzie Społecznym. Czas pracy, wspólnej biesiady, ale przede wszystkim sukcesu! Wyrósł piękny, wymarzony - jak na ogród przystało - domek!! A my się przy tym dobrze bawiliśmy!

Dom, domek, domeczek !!!

Jest!! Stoi!! Oto efekt wrześniowej akcji! Oto efekt pracy, zaangażowania i szalonej energii ludzi z pasją. Harcówka, narzędziownia, a z czasem ekologiczny domek pokazowy. Dziękujemy OSP PKM Gdynia, 6 Gdyńskiej Drużynie Harcerzy "Ryngraf", mieszkańcom ul. Focha, Radzie Dzielnicy Wzgórze, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 23 w Gdyni, Bazie Sport Gdynia, Rodzicom Przedszkola nr 22, pani Aleksandrze Kowalewskiej oraz Piekarni Piotr Gotowała za - jak zwykle- smaczne wsparcie. Dzieje się w naszym OOS!!

Wrześniowe porządki w Ogrodzie

Wrześniowe soboty bywają piękne, słoneczne i pracowite. W OOS lubimy wysiłek, relaks i wspólny czas. 

Nasz Ogród Społeczny nie służy wyłącznie do wypoczynku - te słodkie buzie to nasze ekoludki z klasy 1a!! Ten piękny ogród i łączka to nasze zielone królestwa, tu uczymy się, bawimy i poznajemy świat!! W szkole jest naj naj naj!!! W klasie jest świetnie, ale na świeżym powietrzu jest fajowo - w końcu jesteśmy klasą EKOLUDKÓW

Nasz Ogród zyskuje nowe funkcje

W maju nasz Ogród, dzięki firmie MAG, wzbogacił się o meble do piknikowania. Stół z ławkami z pewnością urozmaici pobyt we wspólnej przestrzeni do odpoczynku i zabawy. 

Dziękujemy! 

Prace w Ogrodzie

Nasz ogród tworzy się od kwietnia 2019, najpierw były marzenia, idee, rozmowy, pomysły. Następnie słowa zamieniały się w czyn. Dzięki poparciu Prezydenta Miasta Gdyni, któremu inicjatywa współpracy środowiska lokalnego, mieszkańców dzielnicy z dziećmi i młodzieżą szkolną we wspólnym tworzeniu ogrodu, pracy w nim, obcowania z przyrodą, mogliśmy ruszyć z pracami. Prezydent Wojciech Szczurek wsparł nasz projekt również finansowo. A potrzeb było dużo, pracy również.

Wielkie Sprzątanie Ogrodu z piknikiem w tle !

Już trzykrotnie odbył się Piknik na rzecz Otwartego Ogrodu Społecznego przy SP 23, było wspólne sprzątanie, porządkowanie krzewów, starych ogrodzeń, było zasadzanie skarpy, upiększanie terenu ziołami, kwiatami, krzewami.

Po trudach fizycznej pracy był czas relaks przy grillu i wspólne zabawy z dziećmi (animacje, zajęcia rekreacyjne oraz joga).

Czym będzie nasz Ogród?

  1. W naszym ogrodzie znajdzie się miejsce na naukę – świeże powietrze ogrodu zastąpi sale lekcyjne w okresie wiosennym, który w naszym klimacie stał się długi i upalny. Zajęcia poza murami szkoły i z dala od systemu klasowo-ławkowego są urozmaiceniem, motywacją i atrakcją.
  2. Prowadzenie ogrodu i prace ogrodnicze to propagowanie sposobów ekologicznego uprawiania żywności, doskonała edukacja przyrodnicza, o walorach wychowawczych, kształtowaniu odpowiedzialności, samodzielności i zaletach dla młodych, to nauka dbania o drugą jednostkę, o siebie nawzajem.
  3. Miejsce spotkań pokoleń. Dzieci i młodzież mają szansę spotkać się tu z ciekawymi ludźmi, którzy zarażą ich miłością do natury, przyrody, pracy.
  4. To integracja mieszkańców dzielnicy. Możemy się od siebie uczyć – również w ogrodzie. Strefa błogiego relaksu, przy grillu, wspólnych rozmowach, piosenkach. Miejsce na różne działania społeczne. Pole do popisu dla organizacji pozarządowych. (tworzenie karmników dla ptaków, majsterkowanie, pszczoły na dachu?)
  5. To miejsce do wspólnych spotkań i integracji okolicznych szkół i przedszkoli, MOPSu, do prowadzenia społecznego dialogu i debat Rady Dzielnicy, z dostępem dla osób z niepełnosprawnością.

Ogród to dopiero początek naszych marzeń! W kolejnych krokach wspólnych, nieograniczonych pomysłów są: zielony plac apelowy pod błękitnym niebem oraz szkolny amfiteatr.  Bo SP 23 to nie tylko edukacja, to miejsce, w którym chce się być i którym chce się żyć!

Idea Otwartego Ogrodu Społecznego

Szkoła Podstawowa nr 23 w Gdyni, Rada Rodziców, Radni Dzielnicy, Baza Sport Gdynia (właściciele kortów na terenie szkoły) oraz mieszkańcy dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana podjęli się planów niezwykłych; uwierzyli, że marzenia są po to, aby je spełniać. Marzenia służą przemianie miejsc niewykorzystanych, często zapomnianych w coś nowego, pięknego i sensownego. Takim marzeniem – przedsięwzięciem jest OGRÓD. Ogród niezwykły, niebanalny, który stanie się miejscem edukacji, zabawy, pracy, relaksu i rozwoju.

Szkoła dysponuje dużym, zielonym terenem. To stary ogród, pełen zakamarków, starych altan, pagórków, a dla nas to potencjał nad potencjałem!

Młodzi, nowi Radni Dzielnicy, z panią Małgosią Sokołowską na czele, dysponują pomysłami, energią i nieograniczoną chęcią stworzenia otwartego miejsca spotkań, które połączy pokolenia – na łonie natury, we florystycznej inwencji i pracy, w centrum miasta.

Środowisko Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni wraz z Radą Rodziców to ludzie z pomysłem na edukację uczniów, chęcią odkrywania i pielęgnowania ich talentów, zwykłą dziecięcą radością wspólnego poznawania, dotykania i doświadczania świata.

RAZEM pragniemy stworzyć Otwarty Ogród Społeczny z widokiem na morze !

JSN Dona is designed by JoomlaShine.com