Jesteśmy zaszczyceni!

Znakomita autorka książek dla dzieci i młodzieży- Anna Onichimowska napisała wspaniały komentarz do naszego międzynarodowego ebooka oraz projektu etwinning „Read and Share”. Dziękujemy serdecznie za miłe słowa, które są motorem do naszych dalszych działań.

Podsumowanie projektu

Nasz tegoroczny autorski projekt eTwinning „Read and Share” dobiega końca.

Osiem szkół podstawowych z takich jak: Bułgaria, Czechy, Grecja, Hiszpania, Polska i Portugalia promuje czytanie w kreatywny sposób, rozwija postawę aktywnego obywatelstwa oraz uczy się nowych narzędzi TIK. Projekt koordynuje Aneta Kleisa ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni i Cristina Silva z Agrupamento de Escola da Lousa w Portugalii.

Razem ze szkołami partnerskimi przeszliśmy przez 7 wspaniałych przygód, które były kolejnymi etapami projektu:

1. Tworzenie logo projektu (międzynarodowy konkurs).

2. Stworzenie wspólnych, międzynarodowych e-booków (Google Docs)

3. Wykonanie zakładek do książek dla rówieśników z innych krajów – wymiana.

4. Międzynarodowy konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”.

5. Małe, duże, niezwykłe biblioteki wokół nas (odwiedzanie bibliotek, organizowanie przez uczniów wydarzeń w bibliotekach, reportaże, wywiady).

6. Warsztaty książkowe – tworzenie książek tradycyjnych i e-książek (StoryBird, Story Jumper, Powtoon, Issuu)

7. Nietypowa biblioteka dla naszych sąsiadów (promowanie książek w środowisku lokalnym w nietypowy, nowatorski sposób).

Dodatkowe przygody:

- wspólnie wypracowana interaktywna mapa literatury dziecięcej w Europie

- spotkania z autorami książek

- "Pokaż mi co czytasz a powiem Ci kim jesteś…" - polecanie ulubionych książek (prezentacje w PowerPoint, MovieMaker, Voki, Kizoa, slideshow, Padlet)

- tworzenie przez uczniów interaktywnych gier, quizów, krzyżówek, tekstów, ankiet dla rówieśników z innych krajów (m.in. LearningApps, Educaplay, jigsawplanet, wordsearch)

O projekcie "eTwinning"

„eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już niemal 400 tysięcy nauczycieli ze 160 tysięcy szkół, którzy łącznie pracują przy ponad 50 tysiącach różnorodnych projektów rocznie.” http://www.etwinning.pl/czym-jest-etwinning/

W 2016 roku otwieramy projekt „READ AND SHARE” – „CZYTAJ I DZIEL SIĘ” i  proponujemy uczniom naszej szkoły współpracę z rówieśnikami z Portugalii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Rumunii i z Polski (z Rzeszowa). Współpracując będziemy promować czytanie, książki i biblioteki prezentując siebie i nasze ulubione lektury, pokazując nasze domowe biblioteczki, poznając ciekawe i niezwykłe biblioteki w naszym otoczeniu i inicjując obywatelskie akcje czytelnicze dla naszych sąsiadów. Odwiedzimy lokalne biblioteki i miejsca, w których można wymienić się książkami i poczytać. Spotkamy się z pisarzem. Sami stworzymy książki. Wymyślimy nowe sposoby na promowanie czytania w naszym otoczeniu i najciekawsze zrealizujemy. Szczegółowe informacje odnośnie projektu w bibliotece szkolnej.

Nasze dotychczasowe projekty i sukcesy

2013/2014 „SHOW ME YOUR WORLD” – „POKAŻ MI SWÓJ ŚWIAT” nagrodzony grecką Krajową Odznaką Jakości.

2014/2015 „BE GREEN! ARE WE ECO?” – „ BĄDŹ ZIELONY! CZY JESTEŚMY W ZGODZIE Z EKOLOGIĄ?" nagrodzony Krajową Odznaką Jakości w Polsce i w Turcji  i wyróżniony prestiżową nagrodą – III miejsce w ogólnopolskim konkursie „MÓJ PROJEKT eTWINNING 2015” w kategorii projektów matematyczno-przyrodniczych.