Solidarność. Podaj dalej!

„Opowieści o jutrze” - warsztaty storytellingu promujące różnorodność, równość i solidarność

20 marca 2019 roku,  w Międzynarodowym Dniu Storytellingu i w przededniu Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową uczniowie klas 7b, 6a i 4c Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni snuli opowieści o jutrze inspirowane zdjęciami międzynarodowych artystów fotografików. W dzisiejszej szkole szczególnie potrzebne są działania, które dają impuls do rozmowy na temat różnorodności, nietolerancji czy rozmaitych form dyskryminacji, a jednocześnie rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i formułowania poglądów.

Organizując warsztaty storytellingu połączyliśmy idee i przesłanie dwóch międzynarodowych projektów realizowanych w naszej szkole: projektu „Solidarność. Podaj dalej!”, w ramach którego już w przyszłym tygodniu będziemy rozsyłać pocztówki do nieznanych adresatów oraz projektu „Storytelling Tree” realizowanego w ramach programu eTwinning.

Akcja Solidarność. Podaj dalej!, w której uczestniczy szkoła Podstawowa nr 23, to międzynarodowy projekt, realizowany równolegle w czterech krajach - Chorwacji, Francji, Hiszpanii i w Polsce. W naszym kraju działania prowadzi Fundacja Szkoła z Klasą. Pierwszą odsłonę akcja miała w zeszłym roku; uczniowie z całego kraju wysłali wtedy 700 pocztówek.

Projekt eTwinning – „Storytelling Tree” to kolejny autorski projekt naszej szkoły. Współpracujemy i koordynujemy pracę szkół z Portugalii, Cypru, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji i dwóch szkół z Polski – Rzeszowa i Torunia.

Efektem warsztatów jest wystawa prac uczniowskich oraz fotografii. ZAPRASZAMY!

Warsztaty kreatywnego pisania

27 lutego, w ramach działań projektowych, w klasie 6a odbyły się warszaty kreatywnego pisania. Uczniowie poznali techniki pisarskie oraz aktywnego zapamiętywania.

Bądźmy solidarni!

Uczniowie klasy 8b i 4c uczestniczą w warsztatach w ramach międzynarodowego programu "Solidarność. Podaj dalej!". Podczas zajęć analizują fotografie, identyfikują problemy współczesnego świata, do których odnoszą się zdjęcia. Przygotowują się do pisania pocztówek i akcji ich wysyłania - 21 marca, w Międzynarodowym Dniu  Walki z Dyskryminacją Rasową...

O projekcie "Solidarność. Podaj dalej!"

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 23 w Gdyni uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Solidarność. Podaj dalej!”

SOLIDARNOŚĆ. PODAJ DALEJ! to program europejski realizowany w Chorwacji, Francji, Hiszpanii i od dwóch lat także w Polsce. Projekt jest inspirowany Międzynarodowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową (21 marca) i polega na przesyłaniu pocztówek ze zdjęciami wykonanymi przez artystów fotografików z różnych krajów europejskich ze zredagowanym przez uczniów przesłaniem, odwołującym się do ludzkiej solidarności w obliczu wszelkiej krzywdy i wykluczenia.

CELE:
Głównym celem akcji jest zaangażowanie młodych ludzi w dyskusję o różnorodności społecznej, dyskryminacji i różnych perspektywach widzenia rzeczywistości.

Poprzez działania w programie pragniemy:

• pokazać młodym ludziom, jak czytać obrazy, aby umieli zobaczyć i interpretować sensy w przekazach wizualnych wszechobecnych we współczesnym świecie;
  • rozwijać myślenie krytyczne i wyobraźnię przez dyskusję o wartościach, poglądach i emocjach, do których będą odnosić się pisząc pocztówki;
  • napisanie i wysłanie wiadomości do nieznanego adresata z przesłaniem inspirowanym fotografią;
  • szerzenie przesłania solidarności przez trafianie z nim do losowo wybranych adresatów i stworzenie z nimi relacji poprzez zachęcenie do odpowiedzi – jego własnej opinii.

UCZESTNICY PROJEKTU:

Klasa 6a, 8b, szkolne kluby eTwinnerów z klas 2, 3, 5 i 6 (eTwinnerzy napiszą pocztówki w języku angielskim).

PLAN:
Grudzień - styczeń:

Zapoznanie uczniów z celami programu. Przeprowadzenie warsztatów czytania obrazu.

Luty - Warsztaty pisarskie.

Marzec - Szkolna akcja „Solidarność. Podaj dalej!”. Pisanie i wysyłanie pocztówek. Interaktywna wystawa fotografii.

Nowy projekt - "Solidarność. Podaj dalej!"

Nasza szkoła wraz z innymi szkołami w Polsce, Francji, Chorwacji i Hiszpanii rozpoczyna realizację projektu "Solidarność. Podaj dalej!"  Będziemy zachęcać do akceptacji różnorodnosci oraz solidarności. Nasze przesłanie roześlemy na kartkach pocztowych w kraju i za granicę. Szkolnymi koordynatorkami projektu są: Elzbieta Bielecka i Elzbieta Ciemińska.