Wzór na ścisłe

Ile kosztuje woda?

Uczniowie klas piątych,  w ramach projektu „WZÓR na ŚCISŁE”, na lekcji matematyki zmagali się z problemem „Ile kosztuje woda?".

Padały trudne pytania: „Dlaczego za coś, co spada z nieba, płacimy tak drogo”, Co można zrobić, aby każdemu człowiekowi na świecie zapewnić dostęp do czystej wody w potrzebnych mu ilościach?" i inne. Wykonywaliśmy działania na ułamkach dziesiętnych m.in. obliczaliśmy średnie zużycia wody.

Myślmy lokalnie, a może zmienimy świat globalnie – OSZCZĘDZAJMY WODĘ !

Zachęcamy do lektury pozostawionej w zdalnej Bibliotece Szkolnej  na kanale „Wzór na Ścisłe”.

Prace uczniów w ramach projektu

"Wyzwania globalne w ujęciu matematycznym. Odpowiedzialna produkcja i konsumpcja a ślad wodny.” to temat prac w ramach projektu WZÓR NA ŚCISŁE. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali, jak bardzo ważna jest dla Nas ludzi zarówno WODA jak i cele zrównoważonego rozwoju. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami (w załącznikach).

Wyzwania globalne w ujęciu matematycznym

Uczniowie naszej szkoły, w kwietniu 2020 roku, uczestniczyli w lekcji w ramach projektu WZÓR NA ŚCISŁE, pod tytułem "Wyzwania globalne w ujęciu matematycznym." Trudy swoich prac zespołowych przedstawią w kolejnym tygodniu.

Czy wiecie, co to są Cele Zrównoważone? Poznajcie krótką historię…

Świat oparty na pokoju i sprawiedliwości oraz zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju to nie tylko idealna wizja przyszłości, lecz także zobowiązanie podjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2015 r. Od zakończenia II wojny światowej  i początków procesu globalizacji negatywne zjawiska nękające świat, takie jak głód, ubóstwo, nierówności społeczne i w dostępie do edukacji czy czystego środowiska, motywują światowych przywódców i społeczność międzynarodową do podejmowania wysiłków dla poprawy tej sytuacji. Ogłoszenie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169  powiązanych z nimi szczegółowych zadań mają do 2030 r. stymulować działania w obszarach o kluczowym znaczeniu dla ludzkości i naszej planety.

Spójrzcie, jak wygląda plansza z 17 celami

Zobaczcie w wolnej chwili film Malali "Wprowadzenie do Celów Zrównoważonego Rozwoju" i posłuchajcie, co na ten temat ma do powiedzenia Malala Yousafzai, najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla

STEM Club na Nocy Biologów

Grupa osób z Va w ramach działalności STEM Clubu „Potyczki Matematyczne” i projektu „Wzór na Ścisłe” udała się na Noc Biologów organizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Podczas Nocy Biologów obudziła się Nasza ciekawość. Poznaliśmy bliżej nasz dziwny świat. Faktycznie niczym detektywi rozpoznaliśmy najmniejszych lokatorów naszego organizmu. Obserwowaliśmy wiele doświadczeń i braliśmy udział w warsztatach… Braliśmy udział w pokazie „Każdy może zostać super bohaterem i uratować Naszą planetę” organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe „Botaniczne Zioło” … a ponadto mogliśmy zobaczyć i zwiedzić mury Wyższej Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego.. Było wyjątkowo ciekawie…. I po powrocie z Nocy Biologów do Szkoły wieczorkiem Club rozpoczął ferie zimowe.

Nowy projekt - nowe możliwości

W roku szkolnym 2019/2020  uczestniczymy w projekcie "WZÓR NA ŚCISŁE" - w ramach nowego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej.  Program ma na celu rozbudzanie u młodzieży zainteresowania nauką przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Uczniowie założą STEAM Klub, który w ciągu roku szkolnego będzie brak udział w szeregu zorganizowanych działaniach.  W projekcie naszym celem jest stworzenie atrakcyjnych warunków do nauki, w tym tworzenie przestrzeni do nauki bez uprzedzeń (dotyczących płci lub dotychczasowych osiągnięć na lekcjach z przedmiotów ścisłych), przez zajęcia dodatkowe w STEM Klubie. Ważnym elementem oferowanych działań dla młodzieży jest nauka na prawdziwych przykładach, z możliwością zastosowania przyswajanej wiedzy. Działanie w STEM Klubie umożliwia również nabycie szeregu umiejętności, takich jak: krytyczne myślenie, komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, poczucie wpływu i kreatywność, które stanowią podstawę nauczania i są niezbędne dla sprawnego funkcjonowania w codziennym życiu, a także w przyszłości na rynku pracy.  Rodziców/opiekunów i chętnych uczestników projektu uprzejmie proszę o wypełnienie załączników: 2 i 4 dostępnych poniżej.

ZAŁACZNIKI DO WYPEŁNIENIA

Zapraszamy do Udziału!