- W naszym ogrodzie znajdzie się miejsce na naukę – świeże powietrze ogrodu zastąpi sale lekcyjne w okresie wiosennym, który w naszym klimacie stał się długi i upalny. Zajęcia poza murami szkoły i z dala od systemu klasowo-ławkowego są urozmaiceniem, motywacją i atrakcją.
- Prowadzenie ogrodu i prace ogrodnicze to propagowanie sposobów ekologicznego uprawiania żywności, doskonała edukacja przyrodnicza, o walorach wychowawczych, kształtowaniu odpowiedzialności, samodzielności i zaletach dla młodych, to nauka dbania o drugą jednostkę, o siebie nawzajem.
- Miejsce spotkań pokoleń. Dzieci i młodzież mają szansę spotkać się tu z ciekawymi ludźmi, którzy zarażą ich miłością do natury, przyrody, pracy.
- To integracja mieszkańców dzielnicy. Możemy się od siebie uczyć – również w ogrodzie. Strefa błogiego relaksu, przy grillu, wspólnych rozmowach, piosenkach. Miejsce na różne działania społeczne. Pole do popisu dla organizacji pozarządowych. (tworzenie karmników dla ptaków, majsterkowanie, pszczoły na dachu?)
- To miejsce do wspólnych spotkań i integracji okolicznych szkół i przedszkoli, MOPSu, do prowadzenia społecznego dialogu i debat Rady Dzielnicy, z dostępem dla osób z niepełnosprawnością.
Ogród to dopiero początek naszych marzeń! W kolejnych krokach wspólnych, nieograniczonych pomysłów są: zielony plac apelowy pod błękitnym niebem oraz szkolny amfiteatr. Bo SP 23 to nie tylko edukacja, to miejsce, w którym chce się być i którym chce się żyć!